12/03/2018

Anne-Sophie Mutter


Wykonawcy:

Anne-Sophie Mutter – skrzypce

Lambert Orkis – fortepian

Roman Patkoló – kontrabas

 
 

Anne-Sophie Mutter zaczęła grać na skrzypcach jako pięciolatka. Gdy miała 13 lat, do występu z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej zaprosił ją sam Herbert von Karajan. Zanim skończyła 20. rok życia, miała już na koncie współpracę z kolejnymi legendami batuty: Danielem Barenboimem, Seijim Ozawą, Riccardem Mutim czy Zubinem Mehtą, a także kilka płyt wydanych dla Deutsche Grammophon i EMI Classics. Jest artystką wszechstronną, znaną także z pasji do wykonań muzyki współczesnej. Swoje utwory dedykowali jej tacy kompozytorzy, jak Henri Dutilleux, Witold Lutosławski, Sophia Gubajdulina czy John Williams. „Skrzypce były największym odkryciem mojego życia i pozostają nim do dziś” – mówi Anne-Sophie Mutter, światowa gwiazda wiolinistyki i czterokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, która wystąpi w naszym mieście 12 marca.

„Spotkanie z Anne-Sophie Mutter w Centrum Kongresowym ICE Kraków jest ważnym wydarzeniem na koncertowej mapie Polski aż z dwóch względów. Przede wszystkim to pierwszy koncert tej wspaniałej skrzypaczki, który odbędzie się w ramach jej trasy koncertowej w naszym kraju. (…) To dla nas niezwykle nobilitujące” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Występ Anne-Sophie Mutter otworzy także tegoroczny cykl ICE Classic, serię koncertów prezentujących światowe gwiazdy muzyki klasycznej w nowoczesnej scenerii i znakomitej akustyce Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Wieczór zaprezentuje pełnię możliwości niemieckiej skrzypaczki – od barokowej Partity d-moll Jana Sebastiana Bacha, przez romantyczne Scherzo c-moll z Sonaty skrzypcowej „F-A-E” Johannesa Brahmsa, po dzieła Krzysztofa Pendereckiego skomponowane specjalnie dla Anne-Sophie Mutter. Usłyszymy jego Duo concertante na skrzypce i kontrabas (na tym instrumencie zagra Roman Patkoló, wychowanek Anne-Sophie Mutter Foundation), nawiązujące do barokowych tańców solowe wariacje La Follia oraz II Sonatę na skrzypce i fortepian (przy klawiaturze Lambert Orkis). Dzieła polskiego twórcy znalazły się w programie koncertu nie przypadkiem: artystka akcentuje w ten sposób 85. rocznicę urodzin kompozytora, z którym łączy ją wieloletnia przyjaźń i wyjątkowe muzyczne porozumienie.

 

PROGRAM:
Johannes Brahms: Scherzo c-moll z Sonaty skrzypcowej „F-A-E” WoO 2
Krzysztof Penderecki: Duo concertante na skrzypce i kontrabas
Johann Sebastian Bach: II Partita d-moll na skrzypce solo BWV 1004
***
Krzysztof Penderecki: La Follia na skrzypce solo
Krzysztof Penderecki: II Sonata na skrzypce i fortepian
 
 
Współorganizator: Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

 


Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic
Anne-Sophie Mutter | ICE Classic

Partnerzy


Organizatorzy

Kontakt

Logo ICE Classic

KRAKóW5020 sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków
Sekretariat: +48 12 354 23 04
poczta@k5020.pl
https://k5020.pl/

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności