09/06/2017

Ivo Pogorelić


WYKONAWCY:

Ivo Pogorelić – FORTEPIAN

 

Jego interpretacje u jednych budzą zachwyt, u innych – oburzenie. Ci pierwsi mówią o wizjonerstwie i poecie fortepianu, drudzy zarzucają mu zniekształcanie muzyki. Ivo Pogorelić, idąc własną artystyczną drogą i łamiąc schematy, nikogo nie pozostawia obojętnym. Jeden z najbardziej oryginalnych obecnie pianistów wystąpił 9 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Ivo Pogorelić urodził się w Belgradzie w 1958 r. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat, a w wieku lat 12 przeniósł się do Moskwy, gdzie kształcił się w Centralnej Szkole Muzycznej i Konserwatorium Moskiewskim. W 1976 r. rozpoczął intensywne studia pod opieką wybitnej pianistki i pedagoga Alizy Kezeradze, której był mężem od 1980 r., aż do jej przedwczesnej śmierci w 1996 r. 

Pogorelić zdobył pierwszą nagrodę w Casagrande Competition w Terni (Włochy, 1978) i w Montreal International Music Competition (1980), lecz niespodziewanie w tym samym roku nie wszedł do finału Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Jurorka konkursu, argentyńska pianistka Martha Argerich uznała go za pianistę-geniusza i na znak protestu zrezygnowała z udziału w jury.

Poczynając od debiutanckiego recitalu w Carnegie Hall (1981), zadziwiał publiczność w wielkich salach koncertowych na całym świecie. Występował z uznanymi orkiestrami filharmonicznymi Berlina, Wiednia, Chicago, Filadelfii, Bostonu, Los Angeles, Nowego Jorku, a także z orkiestrami londyńskimi i z Orchestre Philharmonique de Radio France. Gdziekolwiek i kiedykolwiek występuje, jego oszałamiające interpretacje muzyki potwierdzają oryginalność talentu i intelekt artysty. The New York Times napisali kiedyś: "Zagrał każdą nutę z takim uczuciem, z taką dokładnością, był orkiestrą - grał jakbyśmy cofnęli się w czasie o 200 lat ."

Ivo Pogorelić nagrał imponującą ilość płyt dla Deutsche Grammophon Gesellschaft z repertuarem począwszy od baroku po klasykę, od romantyzmu do muzyki XX wieku. Łączny efekt nagrań podkreśla jego status w świecie muzyki, który wielu nazywa legendą.

 
PROGRAM:
Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38 nr 2
Fryderyk Chopin – Scherzo cis-moll op. 39 nr 3
Robert Schumann – Karnawał wiedeński op. 26
Wolfgang Amadeus Mozart – Fantazja c-moll KV 475
Siergiej Rachmaninow – II Sonata fortepianowa b-moll op. 36
 
 
Współorganizator:  Cracovia Music Agency w ramach cyklu Świat Wielkiej Muzyki.

 


Ivo Pogorelić | ICE Classic
Ivo Pogorelić | ICE Classic
Ivo Pogorelić | ICE Classic
Ivo Pogorelić | ICE Classic
Ivo Pogorelić | ICE Classic
Ivo Pogorelić | ICE Classic

Partnerzy


Organizatorzy

Kontakt

Logo ICE Classic

KRAKóW5020 sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków
Sekretariat: +48 12 354 23 04
poczta@k5020.pl
https://k5020.pl/

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności