17/07/2021

Jan Jakub Orliński


Gwiazdorski cykl koncertów powraca! W ramach ICE Classic w Centrum Kongresowym ICE Kraków wystąpi wybitny polski kontratenor Jakub Józef Orliński, uważany za jedno z największych odkryć w świecie muzyki klasycznej ostatnich lat. Muzyk wyróżniony „Paszportem Polityki”, nagrodami OPUS KLASSIK, magazynu „The Gramophone”, a ostatnio także International Opera Awards, spotka się z krakowską publicznością 17 lipca podczas aż dwóch koncertów: o godz. 17.00 oraz o godz. 20.00. Bilety w sprzedaży od 10 czerwca od godz. 12.00!

Jakub Józef Orliński zbiera znakomite recenzje i występuje na najlepszych scenach całego świata. Polski kontratenor z łatwością łączy świat muzyki poważnej z popkulturą: tańczy breakdance, trafił na okładkę magazynu „Vogue”, zaś „The New Yorker” zatytułował poświęcony mu artykuł Millennial Countertenor Pop-Star. „New York Times” napisał o nim: „Jakub Józef Orliński połączył piękno brzmienia z niespotykaną harmonią barwy i błyskotliwości w całej skali”. W 2019 został wyróżniony nagrodami: Gramophone Classical Music Award oraz OPUS KLASSIK. Jesień 2018 roku przyniosła premierę jego debiutanckiego solowego albumu Anima sacra. W listopadzie 2019 roku ukazał się kolejny: Facce d’amore, uhonorowany niedawno prestiżową International Opera Award za rok 2020 w kategorii „najlepsza płyta solowa”.

Podczas koncertu artysta zaprezentuje program pochodzący właśnie z albumu Facce d'amore, na który złoży się wybór arii m.in. Cavallego, Handla, Bononciniego czy Contiego. Polskiemu śpiewakowi towarzyszyć będzie specjalizujący się w wykonawstwie dawnych oper zespół il Pomo d’Oro, z którym chętnie współpracują także inni wybitni kontratenorzy: Franco Fagioli, Max Emanuel Cencic i Xavier Sabata. Krakowski występ będzie pierwszym wspólnym koncertem il Pomo d’Oro i Jakuba Józefa Orlińskiego w Polsce, a co za tym idzie również pierwszą prezentacją repertuaru z płyty Facce d'Amore w naszym kraju.

Markę ICE Classic konsekwentnie budują występy największych sław muzyki klasycznej. W ramach cyklu gościliśmy w Krakowie m.in. sopranistki Aleksandrę Kurzak i Dianę Damrau, kontratenora Philippe’a Jaroussky’ego, skrzypaczki Anne-Sophie Mutter i Isabelle Faust oraz kompozytora Maxa Richtera. Wszystkie koncerty cyklu odbywają się w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego Centrum Kongresowego ICE Kraków, przestrzeni o wysokich walorach akustycznych i ze znakomitym zapleczem technicznym.

Bilety w cenie od 42 do 160 zł dostępne będą od 10 czerwca od godz. 12.00 na portalu www.KBFbilety.krakow.pl, w sieci Eventim.pl wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski oraz w Miejskich Punktach Informacji Turystycznej InfoKraków.

PROGRAM:

F. CAVALLI:

 • Sinfonia + Erme, e solinghe… Lucidissima face (Endimione) z opery La Calisto (1661)

G.A. BORETTI:

 • Chi scherza con Amor (Eliogabalo) z opery Eliogabalo (1668)
 • Sinfonia + Crudo amor non hai pietà (Claudio) z opery Claudio Cesare (1672)

G. BONONCINI:

 • Infelice mia costanza (Aminta) z opery La costanza non gradita (1694)
 • Sinfonia z opery La nemica d'Amore fatta amante

G.F. HANDEL:

 • Otton qual portentoso fulmine... Voi che udite (Ottone) z opery Agrippina (1709)

G.M. ORLANDINI/J. MATTHESON:

 • Che m'ami ti prega (Nerone) z opery Nerone (1721)

G.F. HANDEL:

 • Pena tiranna (Dardano) z opery Amadigi di Gaula (1715)
 • Spera, che tra le care gioie (Muzio) z opery Muzio Scevola (1721)

L.A. PREDIERI:

 • Finchè salvo è l'amor suo (Scipione) z opery Scipione i Giovane (1731)

F.B. CONTI:

 • Odio, vendetta, amor (Fernando) z opery Don Chisciotte in Sierra Morena (1719)

N. MATTEIS:

 • Ballo dei Bagatellieri z opery Don Chisciotte in Siera Morena (1719)

L.A. PREDIERI:

 • Dovian quest’occhi piangere (Scipione) z opery Scipione i Giovane (1731)

J.A. HASSE:

 • Sempre a si vaghi rai (Orfeo) z opery Orfeo (1736)

 


Partnerzy


Organizatorzy

Kontakt

Logo ICE Classic

KRAKóW5020 sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków
Sekretariat: +48 12 354 23 04
poczta@k5020.pl
https://k5020.pl/

Polityka prywatności

Deklaracja dostępności