Jordi Savall


PROGRAM:

L.V. BEETHOVEN: IX SYMFONIA

 

WYKONAWCY:

Jordi Savall – DYRYGENT

Le Concert des Nations

Chór NFM

 

13.10.2020, GODZ. 19.30

CENTRUM KONGRESOWE ICE KRAKÓW

 
 

Kup bilety na Eventim.pl

 
 

Koncert jest częścią dużego projektu, który zakłada wykonanie wszystkich symfonii Beethovena przez założoną przez Savalla orkiestrę Le Concert des Nations. W Krakowie usłyszymy klasyczne, choć brzmiące już romantyzmem arcydzieło zawierające słynną Odę do radości. Koncert będzie kolejną okazją do upamiętnienia 250-lecia urodzin Beethovena, które będą obchodzone przez cały 2020 rok.

 

Jordi Savall – legendarny hiszpański dyrygent i gambista, jego działalność koncertującego wykonawcy, nauczyciela, badacza oraz twórcy nowych projektów muzycznych i kulturalnych uczyniła go jedną z czołowych postaci świata wykonawstwa historycznego. Za swoją pracę artystyczną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, wśród których można wymienić między innymi MIDEM Classical Award, International Classical Music Award i nagrodę Grammy. Jego programy koncertowe zmieniają muzykę w pomost pozwalający na osiągnięcie porozumienia i pokoju pomiędzy różnymi, często zwaśnionymi narodami i kulturami. W tym celu muzyk zaprasza do współpracy ze swoimi zespołami artystów arabskich, izraelskich, tureckich, greckich, ormiańskich, afgańskich, meksykańskich i północnoamerykańskich. W 2008 roku Jordi Savall został mianowany ambasadorem Unii Europejskiej do spraw dialogu międzykulturowego i otrzymał tytuł „Artysty na rzecz Pokoju” w ramach programu Ambasadorów Dobrej Woli UNESCO.

Bogata kariera muzyczna Jordiego Savalla przyniosła mu najwyższe krajowe i międzynarodowe wyróżnienia i nagrody, wśród których należy wymienić prestiżową Nagrodę im. Léonie Sonning uważaną za muzyczną Nagrodę Nobla. Savall wielokrotnie gościł w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.

„Jordi Savall prezentuje nieskończoną różnorodność naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jest człowiekiem na miarę naszych czasów” („The Guardian”, 2011). 

 

Orkiestra Le Concert des Nations, założona w 1989 roku przez Jordiego Savalla i Montserrat Figueras, powstała z potrzeby stworzenia orkiestry wykorzystującej instrumenty z epoki, która mogłaby wykonywać repertuar obejmujący muzykę od baroku aż po romantyzm (1600-1850). Źródłem nazwa zespołu stało się dzieło François Couperina Les Nations prezentujące koncepcję zjednoczenia się stylów muzycznych oraz przekonanie, że sztuka w Europie zawsze powinna mieć swój wyróżniający styl – piętno epoki Oświecenia.

Kierowana przez Jordiego Savalla orkiestra Le Concert des Nations była pierwszym zespołem złożonym w większości z muzyków z krajów łacińskich (Hiszpanii, krajów Ameryki Łacińskiej, Francji, Włoch, Portugalii i innych) – światowej klasy specjalistów-wykonawców muzyki dawnej, wykorzystujących instrumenty z epoki i odtwarzających dzieła zgodnie z historycznymi zasadami. Od samego początku działalności celem zespołu było zwiększanie świadomości publiczności na temat repertuaru najwyższej klasy muzyki dawnej poprzez połączenie pełnego poszanowania dla pierwotnego ducha każdego utworu z ożywczym podejściem w ich interpretacji.

Dzięki swoim produkcjom, nagraniom i występom w największych miastach i na festiwalach na całym świecie zespół zdobył sławę jednej z najlepszych orkiestr specjalizujących się w wykonywaniu muzyki na instrumentach z epoki, oferujących eklektyczny i zróżnicowany repertuar obejmujący zarówno najwcześniejsze utwory skomponowane na orkiestrę, jak i największe dzieła klasycyzmu i romantyzmu.

 

 


Jordi Savall | ICE Classic
Jordi Savall | ICE Classic

Partnerzy


Organizatorzy

 

Partner dla Krakowa

 

Mecenas KBF

 

Sponsor

 

Patroni medialni

 

Kontakt

Logo ICE Classic

Krakowskie Biuro Festiwalowe
ul. Wygrana 2
30-311 Kraków
tel.: +48 12 354 25 00
poczta@biurofestiwalowe.pl
http://biurofestiwalowe.pl

Polityka prywatności

IZABELA HELBIN
Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego

Aleksandra Wdowiak
Zastępca Dyrektora ds. marketingu

PAULA FANDEROWSKA
Zastępca Dyrektora ds. Centrum Kongresowego ICE Kraków

MICHAEL ŁYCZEK
Manager ICE Classic

ŁUKASZ LEMBAS
Media

AGNIESZKA WYROBEK-KACZOR
Współpraca biznesowa

Michał Zalewski
Rzecznik prasowy

JACEK FLOREK
Branding i komunikacja wizualna

TOMASZ SROKA
Informacje o biletach