Kontratenor Philippe Jaroussky cieszy się ugruntowaną pozycją jednego z najsłynniejszych obecnie śpiewaków świata muzycznego, którą potwierdzają nagrody: francuskie Victoires de la musique classique (tytuły Revelation artiste lyrique w 2004 roku oraz Artiste lyrique de l'année w 2007 i 2010 roku) oraz niemiecka Echo Klassik, którą artysta otrzymał w 2008 roku w Monachium (Śpiewak roku), w 2009 roku w Dreźnie (z zespołem L'Arpeggiata) oraz w 2016 roku w Berlinie.
Imponująca technika wokalna, którą dysponuje Philippe Jaroussky, sprawia, że jego występy są pełne różnorodnych odcieni i akrobatyki wokalnej. W swoim rozległym repertuarze czerpiącym z epoki baroku ujmuje zarówno wyrafinowane dzieła włoskiego seicento – Monteverdiego, Sancesa, Rossiego – jak i oszałamiająco błyskotliwe kompozycje Handla i Vivaldiego; ten ostatni należy do kompozytorów, po których utwory śpiewak sięga ostatnio zdecydowanie najczęściej. Philippe Jaroussky działa niestrudzenie również na polu badań muzycznych – dotychczas wniósł duży wkład w odkrycie bądź ponowne odkrycie muzyki takich kompozytorów, jak Caldara, Porpora, Steffani, Telemann czy Johann Christian Bach.
Ostatnio artysta zgłębiał również niezwykle zróżnicowany repertuar francuskich mélodies z akompaniamentem pianisty Jérôme’a Ducrosa; zaproponował także własną wizję utworu Les nuits d'été Berlioza, którą zaprezentował podczas występów w Auditorio Nacional de Música w Madrycie i w Elbphilharmonie w Hamburgu.
Urzeczony współczesnymi kompozycjami wykonał cykl pieśni, które na podstawie sonetów Louise Labbé skomponował Marc-André Dalbavie. W marcu 2016 roku w Nederlandse Opera Ballet w Amsterdamie miała miejsce premiera opery Only the Sound Remains Kaiji Saariaho, napisanej specjalnie z myślą o jego głosie.
Philippe Jaroussky miał przyjemność współpracować z najlepszymi zespołami wykonującymi muzykę epoki baroku. Występował także na najbardziej prestiżowych festiwalach i na scenach najważniejszych sal koncertowych na całym świecie, zbierając świetne recenzje. W 2002 roku artysta zapoczątkował działalność zespołu Ensemble Artaserse, z którym koncertuje obecnie na terenie całej Europy.
Muzyk może także pochwalić się imponującą dyskografią oraz współpracą z wytwórnią Naïve. Jej nakładem ukazała się seria Vivaldi Edition – Jaroussky nagrywał w niej wspólnie z zespołem Ensemble Matheus, którym kierował Jean-Christophe Spinosi. Philippe Jaroussky od wielu lat współpracuje wyłącznie z wytwórnią Erato/Warner Classics; jego nagrania przyniosły mu wiele nagród i wyróżnień.
W ostatnim czasie artysta zrealizował ważny dla niego projekt: Académie musicale Philippe Jaroussky, która wspiera młodych muzyków cierpiących z powodu izolacji kulturowej poprzez oryginalne, rozbudowane i stojące na wysokim poziomie nauczanie. Siedzibą Akademii jest La Seine Musicale, imponujący nowy obiekt znajdujący się w miejscowości Boulogne-Billancourt. W 2009 roku artysta został uhonorowany przez rząd francuski tytułem Kawalera Orderu Sztuki i Literatury.
W 2002 roku grupa muzyków, która miała za sobą już współpracę z wieloma znakomitymi zespołami barokowymi działającymi we Francji i na terenie całej Europy, zdecydowała się na założenie własnego zespołu Ensemble Artaserse. Wśród nich znaleźli się: Christine Plubeau (viola da gamba), Claire Antonini (teorba), Yoko Nakamura (klawesyn i organy) oraz Philippe Jaroussky (kontratenor).
W październiku 2002 roku w paryskim Théâtre du Palais-Royal zespół wystąpił po raz pierwszy, prezentując dziełem Musiche a varie voce sola włoskiego kompozytora Benedetto Ferrariego. Debiut muzyków spotkał się z gorącym przyjęciem widowni i krytyków, a niedługo potem program został nagrany i wydany nakładem francuskiej wytwórni Ambroisie. Zebrał prestiżowe nagrody (m.in. Diapason découverte magazynu „Diapason”, 10 de Classica-Repertoire, Timbre de diamant magazynu „Opéra International”) Wkrótce potem do Ensemble Artaserse dołączyli inni muzycy, a grupa zyskała reputację jednego z najciekawszych zespołów wykorzystujących instrumenty historyczne.
Korzystając z możliwości adaptacji do rozmaitego repertuaru (z naciskiem na twórczość Antonia Vivaldiego i George’a Friderica Handla), zespół wystąpił na największych festiwalach i w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie i na świecie: w Paryżu, Auvers-sur-Oise, Uzès, Sisteron, Berlinie, Hamburgu, Londynie, Rotterdamie, Utrechcie, Madrycie, Barcelonie, Wrocławiu, Gstaad, Tokio, Osace, Nagoi, Rio de Janeiro, Meksyku, São Paulo, Montevideo, Santiago de Chile i wielu innych. Instrumentaliści zespołu i Philippe Jaroussky występowali wspólnie w niemal wszystkich najbardziej prestiżowych salach koncertowych oraz na najważniejszych festiwalach na świecie. Muzycy współpracowali także z tak znanymi śpiewakami, jak kontratenor Andreas Scholl, kontralcistka Marie-Nicole Lemieux, sopranistka Emőke Baráth i mezzosopranistka Cecilia Bartoli.
Ważną pozycję w dyskografii Ensemble Artaserse stanowią nagrania, w których udziałwziął Philippe Jaroussky. Po zarejestrowaniu programu z muzyką Benedetto Ferrariego artyści wydali jeszcze dwa albumy dla wytwórni Virgin Classics: świeckie kantaty Vivaldiego i włoską muzykę sakralną XVII wieku. Zespół podjął także współpracę z wytwórnią Erato/Warner Classics, której nakładem ukazał się ich album z motetami Antonia Vivaldiego.
Jesienią 2017 roku zespół i kontratenor opublikowali wspólny album z ariami operowymi Handla, a po jego wydaniu albumu rozpoczęli obejmującą całą Europę trasę koncertową z tym programem. Na wiosnę 2019 roku miała miejsce premiera albumu Ombra mai fu prezentującego operowe arie Francesco Cavallego.
fot. Robert Słuszniak i Wojciech Wandzel
KRAKóW5020 sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków
Sekretariat: +48 12 354 23 04
poczta@k5020.pl
https://k5020.pl/
KRAKÓW5020 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, ul. Marii Konopnickiej 17, 30-302 Kraków, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000946545, NIP: 6762609702, wysokość kapitału zakładowego: 25 514 500 złotych.