London Symphony Orchestra to najstarsza orkiestra stolicy Zjednoczonego Królestwa. Jest ikoną współczesnej symfoniki, a jednocześnie zespołem, który utrzymuje niezależność i sam wybiera sobie dyrygentów. W 2017 roku LSO postawiła na sir Simona Rattle’a, wieloletniego szefa Berlińskich Filharmoników (pełnił tę funkcję w latach 2002-2018). Dyrygent ma ogromne zasługi w promowaniu muzyki polskiej – z entuzjazmem przyznawał, że „kocha Szymanowskiego”, nagrywając czteropłytowy album z jego muzyką dla wytwórni EMI w latach 90. Dzięki niemu polscy kompozytorzy znaleźli stałe miejsce w repertuarach wielu zespołów na całym świecie.
Zainaugurowany we wrześniu 2018 roku drugi wspólny sezon londyńskich symfoników i Rattle’a przebiega pod znakiem muzyki współczesnej i ludowych inspiracji. Dlatego 17 stycznia w cyklu ICE Classic usłyszymy Muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka. Ponadto zabrzmi VI Symfonia A-dur Antona Brucknera. Jej wykonanie Rattle przygotował w oparciu o najnowsze wydanie krytyczne cenionego niemieckiego edytora, muzykologa i dyrygenta Benjamina-Gunnara Cohrsa.
Biorąc pod uwagę sympatię Rattle’a do naszych twórców, niewykluczone, że tego wieczora usłyszymy też muzykę polską.
Sir Simon Rattle – jeden z najbardziej cenionych współczesnych dyrygentów. Od 2017 roku dyrektor muzyczny London Symphony Orchestra, w latach 2002-2018 prowadził słynną orkiestrę Filharmoników Berlińskich, w początkach kariery przez wiele lat był związany z City of Birmingham Symphony Orchestra. Pochodzący z Liverpoolu dyrygent jest w Polsce znany z interpretacji twórczości Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Światową sławę przyniosły mu liczne nagrania dla EMI, a obecnie dla Warner Classics. Simon Rattle, ceniony zwłaszcza za swój wkład w interpretacje repertuaru XIX i XX wieku – dokonane pod jego batutą nagrania dzieł Brahmsa, Mahlera i Strawińskiego zostały uhonorowane nagrodami Grammy – jest bardzo wszechstronnym dyrygentem, który czuje się swobodnie w repertuarze muzycznym od baroku po współczesność.
London Symphony Orchestra – najstarsza orkiestra stolicy Zjednoczonego Królestwa, przez renomowany magazyn „Gramophone” została uznana za jedną z pięciu najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie. Rocznie wykonuje ponad 120 koncertów. LSO otoczyła się godną pozazdroszczenia artystyczną rodziną: jej głównym dyrygentem i dyrektorem muzycznym jest sir Simon Rattle, Gianandrea Noseda i François-Xavier Roth noszą miano Pierwszego Dyrygenta Gościnnego, a tytuły honorowe Conductor Laureate i Conductor Emeritus dzierżą odpowiednio Michael Tilson Thomas i André Previn. Orkiestra składa się z blisko stu muzyków, którzy występują także regularnie jako soliści oraz w zespołach kameralnych.
KRAKóW5020 sp. z o.o.
ul. Marii Konopnickiej 17
30-302 Kraków
Sekretariat: +48 12 354 23 04
poczta@k5020.pl
https://k5020.pl/
KRAKÓW5020 spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie, ul. Marii Konopnickiej 17, 30-302 Kraków, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000946545, NIP: 6762609702, wysokość kapitału zakładowego: 25 514 500 złotych.